با توجه به سیاست‌های اتخاذ شده در شورای راهبردی پردیس بین المللی ارس، در رشته‌هایی معمولاً اقدام به پذیرش دانشجو می‌شود که ایجاد آن رشته مورد موافقت گروه آموزشی و کمیسیون مربوطه در دانشگاه قرار گرفته باشد. در این حالت کلیه هماهنگی‌های لازم در خصوص ارائه برنامه درسی آن رشته، انتخاب استاد برای ارائه دروس، بررسی و تصویب پروپوزال ها و رساله ها و تعیین استادان راهنما و مشاور و نیز انتخاب داوران برای جلسات دفاع توسط نماینده‌ای که از طرف هر دانشکده به پردیس معرفی و حکم نمایندگی از طرف ریاست پردیس بین المللی ارس دریافت کرده است، انجام می‌پذیرد.
پردیس بین المللی ارس بر اساس مجوزهای اخذ شده تاکنون در ۳۷ رشته و گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و ۲۷ رشته در مقطع دکتری از بین داوطلبان داخلی و نیز دانشجویان متقاضی انتقال از خارج به داخل کشور دانشجو پذیرش نموده است.
اسامی رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد که تاکنون در آن‌ها پذیرش دانشجو به عمل آمده است عبارتند از:
مدیریت اجرایی (در دو گرایش)، مدیریت بازرگانی (دو گرایش)، MBA (سه گرایش)، حسابداری، مدیریت صنعتی (دو گرایش)، مدیریت مالی، مدیریت امور شهری، مشاوره- مشاوره خانواده، روانشناسی تربیتی، روانشناسی بالینی، پژوهش در علوم اجتماعی،گردشگری (توریسم)، اقتصاد نظری، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی،کارآفرینی گرایش کسب و کار جدید، تربیت بدنی و علوم ورزشی – حرکات اصلاحی، تربیت بدنی و علوم ورزشی – مدیریت ورزشی، تربیت بدنی و علوم ورزشی – فیزیولوژی ورزشی، جغرافیا و برنامه ریزی شهری، سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی، آموزش زبان انگلیسی، مهندسی معماری، مهندسی شهرسازی – برنامه ریزی شهری، مهندسی شهرسازی – طراحی شهری، حقوق عمومی، علوم سیاسی، حقوق خصوصی، حقوق جزا و جرمشناسی، حقوق تجارت بین الملل، مهندسی عمران – محیط زیست، ایمنی و بهداشت محیط زیست، صنایع غذایی (دو گرایش).
 
هم چنین اسامی رشته‌هایی که در مقطع دکتری پذیرش دانشجو انجام شده است عبارتند از:
مدیریت (گرایش‌های مدیریت بازاریابی بین المللی، مدیریت مالی، مدیریت -رفتار سازمانی، مدیریت رسانه، مدیریت سیستم ها)، مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت بازاریابی، حسابداری، مدیریت دولتی گرایش های رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی، مدیریت آموزشی، روانشناسی تربیتی، حقوق عمومی، حقوق کیفری و جرم شناسی، حقوق خصوصی، علوم سیاسی (گرایش‌های مسائل ایران و جامعه شناسی سیاسی)، سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی، علوم و صنایع غذایی گرایش مهندسی صنایع غذایی، مهندسی منابع طبیعی گرایش محیط زیست، علوم اقتصادی، فیزیولوژی ورزشی گرایش فیزیولوژی قلب و عروق و تنفس، آموزش زبان انگلیسی، مهندسی محیط زیست گرایش آب و فاضلاب، ژئومورفولوژی گرایش مدیریت مخاطرات محیطی، مهندسی کشاورزی گرایش های مهندسی منابع آب، سازه های آبی و اصلاح نژاد دام.
 
شیوه های پذیرش دانشجو
در پردیس بین المللی ارس، پذیرش دانشجو صرفا در مقاطع تحصیلات تکمیلی و به روش های زیر به عمل می آید:
الف- پذیرش دانشجو به شیوه ثبت نام و شرکت در آزمون های سراسری مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که توسط سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار می گردد. زمان برگزاری آزمون های فوق و کلیه شرایط و ضوابط شرکت در این دوره ها همه ساله از طریق سازمان سنجش کشور و آموزش کشور در اطلاعیه های جداگانه و نیز در سایت آن سازمان اعلام می شود.
ب- پذیرش دانشجو بر اساس شیوه نامه مصوب. در این روش که عموما از طریق اطلاعیه های منتشر شده در سایت دانشگاه و نیز پردیس بین المللی ارس، زمان، رشته های مورد پذیرش، و شرایط عمومی و اختصاصی مربوطه به اطلاع متقاضیان می رسد بر اساس سوابق تحصیلی در مقاطع مختلف، افتخارات علمی، سوابق پژوهشی و نیز شرکت در مصاحبه علمی و پاسخ به سوالات تخصصی از رشته مورد تقاضا، صلاحیت داوطلبان بررسی و پذیرش دانشجو صورت می پذیرد. در صورت کثرت متقاضیان و بر اساس شیوه نامه مصوب دفتر گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، آزمون کتبی نیز در این روش پیش بینی شده است  که با هماهنگی با گروه آموزشی مربوطه برگزار می شود.  لازم به گفتن است که بر اساس مجوزهای صادره از طرف دفتر گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، پردیس بین المللی ارس مجوز برگزاری کلیه رشته های دایر در مقاطع ارشد و دکتری در دانشگاه تهران را دارا می باشد.
علاقه مندان به پذیرش در پردیس بین المللی ارس بر اساس شیوه نامه، می توانند با مراجعه به سایت پردیس به آدرس  aras.ut.ac.ir در بخش مربوطه پیش ثبت نام نموده تا در صورت شروع پذیرش، اطلاعات مربوطه برای آنها ارسال شود.
 
ج- انتقال از خارج به داخل
 
د- پذیرش متقاضیان داخلی و خارجی برای رشته هایی که به زبان خارجی در پردیس ارائه می شوند
به موجب اهداف تعیین شده در برنامه راهبردی سوم دانشگاه و نیز بر اساس مصوبات شورای راهبردی پردیس، برگزاری کلیه رشته های دایر در دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی یا یکی از زبان های خارجی برای متقاضیان داخلی و خارجی از جمله وظایف پردیس بین المللی ارس در نظر گرفته شده است. پذیرش در این دوره ها تابع زمان خاصی نبوده و به محض رسیدن تعداد متقاضیان به حد نصاب، پذیرش دانشجو با شیوه نامه مربوطه برای شروع دوره در نیمسال بعدی بلافاصله انجام خواهد شد. علاقه مندان برای پذیرش در این دوره ها نیز با مراجعه به سایت پردیس، می توانند مراحل پیش ثبت نام را انجام داده تا در صورت شروع پذیرش، اطلاعات مربوطه برای آنها ارسال شود